Među primjernim štovateljima Presv., Srca Isusova nalazi se i Pavao Leber, ka-nonik prvostolnog kaptola u Zagrebu, poznati dobrotvor, i štovatelj Presv. Srca Isusova. Uoči priprave za Svetu godinu 1900. koju je proglasio papa Lav XIII. i na koju se pripremala i zagrebačka nadbiskupija, Leberu je povjereno vodstvo trodnevnice u zagrebačkoj prvostolnici.
A kada se imala obaviti posveta zagrebačke nadbiskupije Presv. Srcu Isusovom 10.lipnja 1900. godine, za vrijeme Sv. Mise koju je vodio zagrebački nadbiskup Juraj Posilović, propovijedao je u katedrali preč. gosp. Pavao Leber. U propovi-jedi je tumačio smisao posvete i preporučio svima dnevno prikazaanje, što znači darivanje samoga sebe Presv. Srcu Isusovu i Njegovim nakanama. Osobito mladima i u našim obitelima, te da se svi ugledamo u Njegvo Presv. Srce, i da se učimo od njega, blagosti i poniznosti, i opraštanja, koje nam je primjere i na kalvariji, također i svojim probodenim Srcem ostavio. A sve poradi nas i našega spasenja, Na kraju Sv.Mise, prije blagoslova s Presvetim, molio je zajedno s narodom i Litanje u čast Srca Isusova, koje je te godine odobrio za javnu upotrebu papa Lav XIII.
A u doba gradnje Bazilike Srca Isusova u Zagrebu, koja je dovršena i posvećena 1902. godine, kanonik Pavao Leber, bio je također njezin darovatelj. Financirao je i izradu jednog vitraja u Bazilici. Kolorirani vitraj prikazuje kako jedan dječak donosi Isusu pet ječmenih kruhova i dvije ribe, te je prinose Isus blagoslovio i njima nasitio oko pet tisuća ljudi. O financijskom doprinosu, ili bolje reći daru, za izradu ovog vitraja zauvijek svjedoči i natpis na dnu vitraja u istoj Bazilici, koji glasi: Darovao Preč. Kanonik Leber, koji smo mogli čitati do potresa 22. ožujka 2020., a nadamo se i nakon završene obnove koja još traje, i molimo za njezin sretan završetak.
Između godine 1907. i 1911. pomagao je i Društvo Sv. Jeronima. Vrhunac njegova dobrotvorstva jest, kada je Društvu godine 1909. posudio 7000 kruna beskamatno, uz uvjet da mu se vrati kad bude moglo. Tim novcem Društvo je tiskalo poznati pučki molitvenik, što ga je napisao isusovac Josip Celinščak pod naslovom: Kruh nebeski, koji sadrži izvrsne upute o štovanju Srca Isusova, i koji je prvi puta tiskan u Zagrebu, godine 1909., i to u nakladi od 30.000 primjeraka. Sav dobitak od te prodaje darovao je kanonik Leber Društvu sv. Jeronima za tiskanje novih knjiga. U svojoj oporuci darovao je veću sumnu novca i za potrebe Bazilike Srca Isusova u Zagrebu.
Pripremila: dr. sc. Agneza Szabo