Skip to content

Cirkularno pismo PSMM za 2025. godinu

Posted in AKTUALNOSTI

Poštovani članovi Apostolata molitve,

pod vodstvom Duha Svetoga na putu prema Kraljevstvu Očevu, primili smo kao Crkva Evanđelje spasenja koje nam je predao Isus Krist kako bismo ga naviještali cijeloj kršćanskoj zajednici, svim muškarcima i ženama dobre volje. U tom poslanju koje je Crkva primila od Gospodina, Drugi je vatikanski koncil  naglasio važnosti i vrijednosti apostolata laika, koje proistječu iz njegova kršćanskog poziva po milosti krštenja. 

Gledajući iz ove perspektive, Apostolat molitve, sada preimenovan i strukturiran kao Papina svjetska molitvena mreža, nastavlja prihvaćati radosti i nade, žalosti i tjeskobe Božjeg naroda i cijelog čovječanstva – kao svoje, prihvaćajući i njihove izazove, posebno onih  siromašnih i napuštenih.

Postavši mreža molitve diljem cijeloga svijeta, uzduž i poprijeko, Apostolat molitve izražava obnovljeni osjećaj duhovnog zajedništva između pojedinaca i skupina čije molitve imaju apostolsku i misionarsku vrijednost, u jedinstvu s Vrhovnim Svećenikom. I u današnje vrijeme, Gospodinov poziv svojim učenicima da iziđu “na pučinu” i “bace mreže“, uvelike je aktualan u globalnom kontekstu novoga tisućljeća.

S jedne strane, naš se doprinos očituje kroz širenje i intenzivnu molitvu na Papine nakane, koje se bave velikim izazovima čovječanstva i koje je Sveti Otac povjerio cijeloj Crkvi, a s druge, kroz primanje, širenje i promicanje molitvenih nakana koje predlažu mjesne Crkve za svoje vjernike.

Molitva za potrebe čovječanstva i Crkve, kako su predložili Sveti Otac i mjesne Crkve, otvara vjernike prisnosti s Kristom, za predanje služenju i djelima milosrđa. Zajedništvo s Gospodinom otvara vrata suradnji i milosrđu, bilo na osobnoj razini bilo kroz rad unutar skupina na različite načine – kroz dobrotvorne organizacije ili društvene ustanove, u zajedništvu s vjernicima ili muškarcima i ženama dobre vjere.

Na taj način apostolat koji proistječe iz naše molitve na nakane Svetog Oca, formirajući Papinu svjetsku molitvenu mrežu, održava i promiče jedinstvo vjere i svakodnevnog života.

Papina svjetska molitvena mreža otvorena je svim katolicima koji žele probuditi, obnoviti i živjeti misionarski duh koji proistječe iz njihova krštenja. Ima svoju strukturu koja se može prilagoditi različitim nacionalnim, regionalnim ili biskupijskim okruženjima u kojima se provode aktivnosti.

Mreža se temelji na pobožnosti Srcu Isusovu, kako je navedeno u dokumentu Ponovno stvaranje, nudeći Isusovu učeniku putokaz da uspješno uskladi svoje osjećaje i postupke s Kristovim srcem.

Apostolat molitve, sada uspostavljen kao Papina svjetska molitvena mreža, nudi dva načina sudjelovanja: jedan otvoreni oblik i drugi oblik članstva i angažiranosti, s euharistijom kao uzorom prikazanja i spremnosti da živimo kako je to Isus činio.

Otvoreni oblik sudjelovanja, dostupan svakomu tko je kršten, provodi se uključivanjem Papinih molitvenih nakana u osobne svakodnevne molitve. To se može učiniti tijekom slavljenja euharistije. Oni koji sudjeluju na taj način osobito su pozvani da se pridruže Papinoj svjetskoj molitvenoj mreži prvog petka svakog mjeseca, kako bi razmatrali na nakane Svetog Oca. Taj će se dan smatrati ‘mjesečnim molitvenim danom na papine i naših biskupa nakane’. Ovakav oblik sudjelovanja mogu  spontano primjenjivati pojedinci, grupe ili pokreti.

Oblik članstva i angažiranja zahtijeva aktivnije sudjelovanje i mora se uspostaviti veza s relevantnim nacionalnim ili regionalnim središtem Papine svjetske molitvene mreže, obično nazvane ‘nacionalnim uredom’. Ovaj odnos može uključivati ​​sudjelovanje u aktivnostima koje promiče ‘nacionalni ured’ (inicijative za formaciju, nacionalna okupljanja, dani molitve, duhovne vježbe itd.) i ažuriranje preko društvenih mreža. Ovakvo članstvo i angažiranost mogu se provoditi na osobnoj razini ili s grupom ili zajednicom. Također može poprimiti oblik osobnog posvećenja po molitvi dnevnog prikazanja i mjesečnoj obnovi posvete Srcu Isusovu.

‘Nacionalni ured’ u Hrvatskoj trenutačno ima oko osam tisuća članova u Apostolatu molitve. Najvećim su dijelom ti članovi uključeni u otvoreni oblik sudjelovanja, po molitvi dnevnog prikazanja i molitvi na mjesečne nakane koje daju Papa i naši biskupi. Manji broj članova u Apostolatu molitve uključen je u aktivno sudjelovanje uz povezanost s nacionalnim uredom preko društvenih mreža, a osobito po duhovnim vježbama koje se svake godine organiziraju na četirima mjestima u Hrvatskoj. U ovom pismu najavljujem mogućnost za duhovne vježbe u 2025. godini  s nadom da će se na njih odazvati veći broj članova Apostolata molitve, a one su otvorene i za druge vjernike koji još nisu uključeni u molitveni apostolat. Evo datuma i mjesta gdje će biti organizirane duhovne vježbe u 2025. godini:

            VEPRIC            (kod Makarske)                                             9. – 11.  V. 2025.

            PROZORJE (Prozorska 167.)                                       30. V – 1. VI. 2025.

            ĐAKOVO (kuća susreta, Strossmayerov trg 5.)         26. – 28. IX. 2025.

            OPATIJA (Joakima Rakovca 24.)                                17. – 19. X. 2025.

Otac nebeski  nije se zadovoljio time da jednom zauvijek daruje ljudima svoga Jeđinorođenca, kad je po njegovoj volji uzeo tijelo u krilu Djevice te  se, rodivši se, nastanio među nama, što i ove godine obilježavamo tijekom adventa i u božićno vrijeme da bi za ljude mogao trpjeti i umrijeti na križu, nego je htio da u Euharistiji ovjekovječi svoju ljubav i svoju prisutnost.

Doista, raznoliki su načini Kristove prisutnosti u Crkvi, Drugi vatikanski sabor uči da je Krist prisutan »osobito u liturgijskim činima«: u slavljenju Mise, u dijeljenju sakramenata, u propovijedanju, i napokon, prisutan je »kad Crkva moli« (SC 7). Uvijek je to duhovna prisutnost, ali stvarna, istinita i djelatna prisutnost. Tako je u Euharistiji Krist kojega je Marija dala na svijet isti Krist kojega su pastiri našli položena u jaslice; kojega su Marija i Josip gledali kako njima na očigled raste i napreduje u dobi, mudrosti i milosti. Od toga trenutka koji je svevremenit  Isus privlači, poučava, prati i pomaže moleći Oca koji ga je poslao: Oče, kao što si ti u meni, i ja u tebi, daj da i oni budu u nama jedno! Ako se to zajedništvo s Novorođenim Spasiteljem, na pragu nove godine, dogodi i ostvari, bit će ostvareno i u obitelji i šire ne samo tijekom adventa i Božića, nego i cijele 2025. godine što želim svima nama po Gospodinu našemu Isusu Kristu. Time vam ujedno želim blagoslovljen Božić i sretnu Novu 2025. godinu.

Zahvaljujem svim moliteljima u Apostolatu molitve, ne samo na svakodnevnim molitvama, osobito na nakane Sv. Oca i naši biskupa te na promicanju ovoga apostolata, već i na vašim darovima  kojima omogućujete  tiskanje i distribuciju ovog pisma, preklopnice s nakanama i poštarine.

Vaš u Kristu, p. Zvonko Vlah DI

Nacionalni ravnatelj PSMM-a /AM-ve/          

J. Palmotića 31                                               

10000 ZAGREB                                               

Mob. +385 98 943 04 84                                   

e-mail: zvonkovlah87@gmail.com