Ove godine spominjeme 80. obljetnice mučeničke smrti pjesnika i svećenika o. Petra Perice. Rođen je u u kršćanskoj obitelji Stipe i Antice Kate Perica, kao jedno od njihovo šestero djece. Nakon osnovne i građanske škole odlazi u isusovačko sjemenište u Travnik, gdje usvaja tri pobožnosti koje je živio, i preporučivao svima do kraja žvota: štovanje Presv. Srca Isusova, Bl. Dj. Ma-rije, i sv. Josipa.
Kao gimnazijalac u Travniku ispjevao je u čast Svete godine 1900. pjesmu: Do nebesa nek se ori, koja postaje hrvatska vjernička himna, Tiskana je u brošuri Slavlje hrvatske omladine, iste godine, u 50.000 primjeraka! Služila je kao priručnik za pripremu posvete hrvatske mladeži Srcu Isusovu spomenute Svete godine. Ova znamenita knjiga po povijesnim sadržajima, ali i duhovnosti, koje uz posvetu Srcu Isusovu uključuju i hodočašća u Rim, ponovno je tiskana i u naše dane, u Zagrebu 2020. godne.
Godine 1901. Petar Perica odlučio je postati isusovac te ulazi u novicijat Družbe Isusove. Po završetku novicijata, služio je tri godine u Travniku, i tada je godine 1904. Petar Perica ispjevao i pjesmu Zdravo Djevo/ Kraljice Hrvata (…), koja također postaje i hrvatska vjernička himna u čast Bl. Dj. Marije. Zatim nastavlja daljnje filozofske studije u Bratislavi (1906.- 1909.), i teologije u Innsbrucku (1911.-1914.), gdje je i zaređen je za svećenika.
Nakon ređenja, P. Perica primo je službu pomoćnika urednika Glasnika Srca Isusova, zatim i duhovnika, te voditelja Malih Križara u sjemeništima u Zagrebu, Često je pobolijevao na plućima, te je i operiran i liječen. Zatim je u Travniku i Splitu duhovnik katoličkih udruga među kojima je i Hrvatski orlovski savez, i tada se dopisivao i s dr. Ivanom Merzom. Od god. 1937. živio je i radio u Dubrovniku, te je uz druge odgovorne službe i duhovnik Križarskog bratstva.
U listopada 1944. partizani su ušli u Dubrovnik i bez suđenja na otočiću Daksi strijeljali 24. listopada, 53. ugledna građana i svećenika među kojima i P. Pericu. Istom 2010. god. nakon ekshumacije tijela ubijenih identificirani su i posmrtni ostaci o. Petra Perice. Oni su dostojno pokopani na dubrovačkom gradskom groblju Boninovo.
Ističem i riječi ranijeg dubrovačkog biskupa, mons. Mate Uzinića: ”Isusovac Petar Perica strijeljan iz ideološke mržnje koju je KPJ imala prema vjeri i vjerskim službenicima, te je Petar Perica postao mučenički svjedok vjere i kandidat za oltar.”
O Petru Perici napisani su mnogobrojni članci i tri opsežne monografije, među njima i Marlona Macanovića: Petrus – Padre Petar Perica – Kristov slavuj, Split, 2021. godine.
Pripremila: dr. sc. Agneza Szabo